UA RU EN PL
ДОВІДКОВІ ТЕЛЕФОНИ

Київ: +38 068 369 14 07
+38 044 592 68 78

Стрий: +067 89 1-00-00
Львів, Івано-Франківськ
усі контакти та розклад

Що ми лікуємоНевралгія трійчастого нерваСтатті

Невралгія трійчастого нерва – річ поправна

Невралгія трійчастого нерва лікування, операція Джанетта, Міжнародний центр нейрохірургії

Медицина вважає, що для людини немає болю сильнішого, аніж біль при невралгії трійчастого нерва. Стріляючий біль в половині обличчя, що супроводжується відчуттям електричного розряду, посилюється при розмові, жуванні, чищенні зубів, на холодному повітрі - класичні прояви цієї патології. Біль ніколи не переходить на іншу половину обличчя, не віддає у шию, за вухо. Хворі намагаються менше говорити і розмовляють пошепки, обмежуючи скорочення мімічних м’язів відповідної сторони. Через це їм важко вживати тверду їжу. Лікування невралгії трійчастого нерва часто помилково здійснюють стоматологи, намагаючись видалити зуби на відповідній половині щелепи.

Цей стан дещо покращує прийом таблеток карбамазепіну (фінлепсину). Поступово, через невгамовність болю, доза цих препаратів значно зростає, що викликає побічні ефекти ліків. З меншим ефектом застосовуються баклофен, габапентин, ламотриджин та клонозепам.

Причини невралгії трійчастого нерва - судинні, інфекційні (вірусні) та пухлинні враження трійчастого нерва. Найпоширенішою причиною ізольованої невралгії є патологічна звивистість артеріальних судин, що стискають трійчастий нерв та передають на нього пульсацію від серцевих скорочень.

Американський нейрохірург Джанетт довів, що якщо знайти пульсуючу судину біля нерва та відвести її від нього за допомогою тефлонової амортизуючої прокладки, то невралгія трійчастого нерва зникне назавжди. Це і стало основою сучасного методу хірургічного лікування хвороби (операція Джанетта).

Вперше в Україні операцію Джанетта (мікрохірургічна декомпресія трійчастого нерва) виконали у 1996 році англійський нейрохірург Генрі Марш (Лондон, Великобританія) та його український колега Ігор Курілець. З того часу в Міжнародному центрі нейрохірургії та деяких нейрохірургічних клініках України користуються цим методом. Операція ефективна і показана пацієнтам молодого віку. Недолік операції – звичний для любої операції хірургічний ризик.

Для пацієнтів старшого віку, обтяжених супутніми захворюваннями, існує інша операція без скальпеля і без трепанації черепа - пункційна різотомія трійчастого нерва, або електрична деструкція нерва. В МЦНХ практикують різотомію, котру запроваджено в Україні з рук англійського нейрохірурга Річарда Гатфілда (Кардіф, Великобританія) у 1998 році. Суть методу полягає в тому, що під рентгенівським апаратом спеціальною голкою виконують пункцію трійчастого нерва біля основи черепа та вводять ліки, що блокують тригемінальний біль. Операцію проводять під наркозом. Перевага методу – простота і безпечність. Тривалість процедури 10 хвилин. Недоліки – менша ефективність і менша тривалість знеболюючої дії (2-5 років). Однак, процедуру легко повторити знову.

З впровадженням у медичну практику радіохірургії в світі почали застосовувати стереотаксичне опромінення трійчастого нерва за допомогою гама-ножа чи лінійного прискорювача. Поки що нема однозначної відповіді щодо ефективності цих методів лікування. Метод не набув широкого вжитку і в Україні через дорожнечу процедури та брак обладнання.

Повернутися у розділ